KONNEKTÖRLER

KONNEKTÖR NEDİR?

Elektriğin hayatımıza girmesiyle birlikte kablo büyük önem kazanmıştır. Teknolojik gelişmelerin ivme kazanmasıyla kablolu ve kablosuz iletişim arayüzleri kullanılmaya başlandı. Her ne kadar kablosuz iletişim sistemleri gelişse de kablolu iletişim ve güç sistemleri ağırlıklı olarak kullanılmaktadır.

Bağlantı teknolojileri gün geçtikçe vazgeçilmez bir unsur olmuştur. Her türlü endüstriyel tesislerde kolaylık sağlayan konnektörler rüzgâr türbinleri, raylı sistemler, otomotiv endüstrisi gibi farklı çalışma alanları için özel üretilmektedir. Her türlü endüstriyel tesis, akıllı ev sistemleri gibi ortamlarda kullanılan elemanların birbirleri ile olan bağlantılarının sağlandığı bağlantı teknolojilerine sanayi tipi konnektörler adı verilir. Özellikle zorlu çalışma şartlarında hızlı devreye alma ve servis imkanlarını geliştiren sanayi tipi konnektörler endüstriyel alanda oldukça önemlidir. Bu konnektörler birkaç mA sinyallerden 200A gibi yüksek akımlara, çeşitli kutup sayılarına göre çeşitlenebilir.

Konnektörler kompakt, kayıpsız ve güvenilir bağlantı için ikili sistemin birbirine bağlandığı noktalarda bulunur. İzolasyon görevi yapan bu plastik elemanlar, terminallerin tüm elemanlarının mekanik olarak korunması ve elektriksel parçalara temasının engellenmesini sağlar. Gerekli korumayı ve bağlantıyı sağlayabilmek için geliştirilen bağlantı teknolojisiyle belirli standartlar çerçevesinde yaptığımız başlıca işlemler:

 • Endüstriyel Tesisler
 • Saha Uygulamaları
 • Fotovoltaik Sistemler
 • Enerji Sistemleri
 • MCR Teknolojisi

Bina otomasyonu ve telekomünikasyon sitemlerine göre özelleşmiş ve birçok bağlantı konnektörü standartlar çerçevesinde ortaya çıkmıştır.

KONNEKTÖRLERİN KULLANIM ALANLARI

 • Otomotiv endüstrisi,
 • Makine ve sistem mühendisliği için,
 • Agresif ortamlar olan ve sert iklimsel atmosfere sahip kimya, demir yolu ve off-shore uygulamaları için,
 • Gemilerde, sondaj platformları, rüzgar türbinleri ve EMC uygulamaları için
  ayrı özelliklerde üretilirler.

KONNEKTÖRÜ OLUŞTURAN BÖLÜMLER VE İŞLEVLERİ:

1.Kilitleme Mandalı:Terminalin konektörün içinde sabitlenmesini ve konektöre düzgün bir şekilde oturmasını sağlayan elemana kilitleme mandalı denir.

2.Erkek Terminal Giriş Ağzı: Erkek terminal giriş ağzı, erkek terminalin ölçüsüne uygun olmalıdır. Tırnaklı erkek tipleri için ağız kısmında ayrıca tırnak giriş yuvası yer alır.

KONNEKTÖR TİPLERİ:

1.Tek Pozisyonlu Konnektörler: Yalnızca tek bir bağlantının olduğu konnektör tipidir.

2.Çok pozisyonlu Konnektörler: Yaygın şekilde kullanılan bu konnektörler, birden fazla bağlantıyı içerirler.

KONNEKTÖRLER VE KILIFLAR:

Konnektör kılıfları, terminallerin dış etkenlerden korunmasını sağlayan izolasyon elemanlarıdır. Konnektörden farklı olarak sadece tek ürünü izole ederler. Konnektörler ve kılıflar Polyamide, PVC, PE gibi farklı termoplastik malzemeler kullanılarak üretilirler. Termoplastikler, ısı, baskı, gerilim ve kimyasal etkilere dayanıklı olup, malzeme olarak bir zarar görmeden önce defalarca ısınıp soğuyabilirler. Uygun malzeme seçimi hem konnektörün dizaynına hem de düşünülen uygulama alanlarına bağlıdır.

KONNEKTÖR ÇEŞİTLERİ:

Bilgisayar (DVI, HDMI, USB) Konnektörü
USB Konnektör
1. USB 2.0 Soketler
2. USB 3.0 Soketler
3. USB Mikro Soketler
4. USB Çeviriciler
Ethernet Konnektör
Born Klemen ve Banan Jak
D-Sub Konnektör
1. D-Sub Lehim Tipi
2. D-Sub İğne Ayak
3. D-Sub 90® PCB Tipi
4. D-Sub Kapak
5. D-Sub Yassı Kablo Sıkıştırmalı
6. D-Sub Gender Çeviriciler

D-Sub Konnektörler
Tunik Tip
Çevirici
Din Konnektör
Header Konnektör
IDC Konnektör
1.Dişi IDC Konnektör
2. Erkek IDC Konnektör 180©
3. Erkek IDC Konnektör 90©
4. Kablo Tipi IDC Plug
5. Kilit Erkek IDC
6. Flat Kablolar
Makine Fiş ve Prizi

Pin Header
1.Erkek Pin Header 2.54mm
2.Dişi Pin Header 2.54mm
3. Uzun Pimli Pin Header
4. 2mm Pin Header
5. 1.27 Pin Header
6. Jumper
Modüler Jak Konnektörler
Power Konnektörler
RF Kablo ve Konnektörler
SD-MMC-SIM-Batery Holder /SD Kart Yuvası
Ses ve Görüntü Konnektörleri
Su Geçirmez Konnektörler

Tunik Konnektör
SMA Konnektör
Adafruit JST Konnektör
Kablodan Kabloya Konnektör
Terminal
Audio Konnektör
BNC Konnektör
Askeri Konnektör
Diğer Konnektör

Geniş kapsamlı ürün yelpazemizden ihtiyacınıza yönelik doğru çözümleri bulabilirsiniz. Sorularınız veya bizim tavsiyemize ihtiyacınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

Sektörümüzde kaliteden ödün vermeyen ilkelerimizle her geçen gün adımızı daha geniş kitlelere duyurarak sizlerin çözüm için yanınızdayız. Üretim ağımızda belgelendirerek tescillenen güvencemiz, bizim her zaman gurur kaynağımızdır. ISO 9001: 2008ve OHSAS 18001: 2007 belgelerine sahip olan şirketimiz en güvenilir ve en garantili hizmeti sizlere sunmaktan mutluluk duyar.

Amacımız, müşterilerimizin taleplerine tam ve isabetli çözümler sunarak sorunsuz şekilde ürünlerini teslim etmektir. Üst düzey kalitedeki kablolarımızla; sizlere hızlı, pratik yaklaşımlar geliştirerek güvenilir tedarikçilerinden biri olma özelliğimizi korumaktır.

Konnektörler haricinde Kablo Gruplama, Kablo Markalama, Terminal Krimpleme, Kablo Demetleri, Kablo Kesim ve Uç Açma, Özel Hazır Kablolar, SMD Led, Led İthalatı, Spiral Kablolar, Soketli Kablolar gibi hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.