SPİRAL KABLO

SPİRAL KABLO NEDİR?

Poliüretan malzemeden yapılan spiral kablolar uzun süre yapısını koruması ve aşınmalara, yırtılmalara karşı yüksek dirençli olduklarından birçok alanda kullanıma uygundur. Mekanik strese dayanıklı olarak imal edilen spiral kablolar farklı platformlarıyla borulu kablolar olarak da bilinmektedir. Bu tür kablolar elektrik tesisatçısının tesisatı yapabilmesi için ihtiyaç duyduğu boru ve kabloyu aynı anda servis edebilen elektrik malzemesi; boru ve kablonun birbirine yapışık olmayacak şekilde üretilmesiyle oluşur. Borunun dış tarafı tırtıklı, iş tarafı düz ve kaygan olarak imal edilmesi kabloların esnek kullanımını da beraberinde getirmektedir. Elektrik tesisatçılarının sıklıkla tercih ettiği spiral kablolar sağlam boru içerisine yerleştirilerek uzun yıllar kullanımda sorunsuz performansı gösterir. Spiral boy ve uçları isteğe bağlı olarak üretilebilir.

Her tesisatta rahatlıkla döşenebilen spiral kablolar tesisat için köşe yerlerinde de uygulama kolaylığı sağlar. Doğal yollardan gelebilecek zararı minimize eden kablo seçeneklerinde borunun zarar görmesini engellediği kablolar güvenli kullanımı garanti eder. Kablolarda olası bir arıza durumunda arızanın giderilmesiyle tekrar boru içerisine rahatlıkla girdirilebilen kablolar bu açıdan da birçok ihtiyacı kolaylıkla karşılamanın en pratik yoludur. Aydınlatma ve haberleşme uygulamalarında kabloyu borudan geçirme işlemine son veren spiral kablolar estetik bir sistemin kolay uygulanabilirliğini de gösterir.

SPİRAL KABLOLARIN ÖZELLİKLERİ

Spiral kablolar, hareketli uygulamalar için tasarlanır. Bu nedenle en çok kullanıldığı yerler kapı sistemleridir. Güç, kumanda ve sinyal iletiminde kullanılabilen versiyonları mevcuttur. Kumanda kablolarının damarları numara kodludur ve çalışma voltajları 300/500 V’tur, güç kablolarının damarları renk kodludur ve çalışma voltajları 450/750V’tur. Sinyal kablolarının damarları renk kodludur ve pik çalışma voltajı 250 V’tur. Sinyal kabloları bakır örgülüdür. Spiral kablolarının açık uzunluğu maksimum 6 m’dir. Spiral kabloların iletken sınıfı Class 5’tir.

SPİRAL KABLOLARIN KULLANIM ALANLARI

Medikal ve özel alet uygulamalarında, özel araçlarda, endüstriyel robot teknolojilerinde, bilgisayar klavyeleri, mobil haberleşme ve kontrol cihazlarında, müzik aletleri ve daha pek çok alanda spiral kablolar kullanılmaktadır. Bakır ekranlı spiral kablolar da mevcuttur. Bu kablolar hareketli cihazların çalıştırılmasında ve bunlara elektrik iletiminde kullanılır. Endüstriyel robotlar, kaldırma platformları, tarımda kullanılan taşıtların elektrik aksam bağlantıları ve kontrol cihazları, ambalaj makinaları ve daha sayamadığımız birçok yerde kullanılmaktadır.

Bu kablolar özellikleri itibariyle kapalı boyunun 4 katına kadar açılabildiği için yer kaplamamakta ve karışıklığa sebebiyet vermeden toplanmaktadır, böylece değişen taleplere göre memnuniyeti de artıran fonksiyona sahiptir.

Spiral kablo kullanımı iletişim sektörü, tıbbi mühendislik, otomotiv endüstrisi, mekanik ve tesis mühendisliği gibi hemen hemen bütün pazar alanlarında veya lamba endüstrisi için güç beslemesinde zorunludur. Spiral kablolar elektrik/mekanik kullanımlarının yanı sıra, sıklıkla estetik açıdan mükemmel bir çözüm olarak da kullanılırlar. PVC veya PUR spiral kabloların kullanımında çoğunlukla besleme kablosunun rengini nesneye uyarlamak mümkündür.

Güç ve Sinyal taşıma olarak Kumanda Kabloları, Spiral Fişli Kablo, makine imalatlarında, makine takım tezgâhlarında, endüstri ve ölçüm mühendisliğinde, haberleşme ve tıp teknolojilerinde, motorlu araç sanayisinde, otomatik kapı sistemlerinde, taşınabilir cihazlarda kullanılır.

Bağlantı ve kontrol kablosu olarak makine imalatlarında, makine takım tezgâhlarında, endüstri ve ölçüm mühendisliğinde, haberleşme ve tıp teknolojilerinde, motorlu araç sanayisinde, taşınabilir cihazlarda kullanılır.

TEKNİK VE ELEKTRİKSEL ÖZELLİKLER

Çalışma Gerilimi  = 300 V-…750V

Test Gerilimi        = 1200 V…2,5 KV

Çalışma Sıcaklığı = -30°C…+70°C

KABLO YAPISI

İç İletken = Kalaylı bakır

Yalıtkan  =  Polietilen–PVC

Dış Kılıf  =  PUR​

Geniş kapsamlı ürün yelpazemizden ihtiyacınıza yönelik doğru çözümleri bulabilirsiniz. Sorularınız veya bizim tavsiyemize ihtiyacınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

Sektörümüzde kaliteden ödün vermeyen ilkelerimizle her geçen gün adımızı daha geniş kitlelere duyurarak sizlerin çözüm için yanınızdayız. Üretim ağımızda belgelendirerek tescillenen güvencemiz, bizim her zaman gurur kaynağımızdır. ISO 9001: 2008ve OHSAS 18001: 2007 belgelerine sahip olan şirketimiz en güvenilir ve en garantili hizmeti sizlere sunmaktan mutluluk duyar.

Amacımız, müşterilerimizin taleplerine tam ve isabetli çözümler sunarak sorunsuz şekilde ürünlerini teslim etmektir. Üst düzey kalitedeki kablolarımızla; sizlere hızlı, pratik yaklaşımlar geliştirerek güvenilir tedarikçilerinden biri olma özelliğimizi korumaktır.

Spiral Kablolar haricinde Kablo Gruplama, Kablo Markalama, Terminal Krimpleme, Kablo Demetleri, Kablo Kesim ve Uç Açma, Özel Hazır Kablolar, SMD Led, Led İthalatı, Soketli Kablolar, Soket ve Konnektörler gibi hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.