SMD LED

LED NEDİR?

LED, İngilizce’de “Light Emitting Diode” kelimelerinin kısaltılmış halidir. Kısaca “Işık Yayan Diyot” anlamına gelen LED’ler yarı iletken malzemelerdir. LED’lerin ana maddeleri silikondur ve direnci dinamiktir. Bu direnç üzerinden geçen akıma göre değişir. Bu yüzden LED’i bir akım kaynağına doğrudan bağlarsak kısa devre olur onun yerine devreye seri bir direnç bağlamak gerekir. LED’ler tıpkı bir Zener diyot gibi üzerinde sabit bir gerilim düşürür. LED çipi noktasal bir ışık kaynağıdır ve kılıf içine yerleştirilmiş yansıtıcı eleman sayesinde ışığın belirli bir yöne doğru yayılmasını sağlar. Üzerinden akım geçtiğinde foton açığa çıkararak ışık veren LED’in en önemli kısmı yarı iletken malzemeden oluşan ve ışık yayan çipidir. LED lambalarda, LED panellerde ve LED’in uygulama alanı bulunduğu tüm aydınlatma ürünlerinde LED çiplerden yararlanılmaktadır. LED projektör gibi 1 adet LED çipinin kullanıldığı da yüzlerce LED’in bir araya getirildiği LED aydınlatma çözümleri söz konusu olabilir. Kullanılan LED çipi çeşidi, ne kadar aydınlatma gücüne erişileceği ve enerji tüketimi konusunda doğrudan fikir verebilmektedir.

LED’İN TERCİH EDİLME SEBEPLERİ

 • Geleneksel floresan lambasına karşın ortalama 1/10 güç tüketimi.
 • 50.000 Saat ömrü vardır.
 • Şoka dayanıklıdır.
 • Cıva içermez, güvenilirdir.
 • Enerji tasarrufu sağlar ve bakıma ihtiyaç duymaz.
 • Göz alıcıdır ve maksimum emniyet düşünülmüştür.
 • Çok düşük sıcaklık ve düşük ışık kirliliğine sahiptir.
 • Elektromanyetik çatışma yoktur.
 • Hem iç mekânda, hem de dış mekânda suya dayanıklıdır.
 • Tek ve çok renk elde edilebilir.
 • Diyot oldukları için, dijital dünyayla daha kolay uyum sağlarlar.
 • Yüksek yoğunluk, yüksek kontrast, hatta parlaklık verir.
 • Eşsiz ve tutarlı renkler sağlayan tek Işık Rengi ışık kaynağıdır.
 • Düşük Güç Tüketimi ve ısı dağıtma özelliklerine sahiptir.
 • Kapsamlı voltajla çalışır.
 • Çevre dostudur.
 • Hafiftir.

119 yıl öncesinde elektrik ampulünün icadından bu yana, bu aydınlatma ilk büyük devrimdir.
LED ampulleri, elektrikli aydınlatma ampullerinden daha dayanıklı, uzun süreli ve enerji verimlidir.
LED’ler, filamanları olmadıkları için, sıradan bir elektrik ampulü kırılırken, onlar bu koşullar altında zarar görmezler.
Yeşil ve kırmızı gece görüşünü korumak için harikadır, beyaz genel kullanım amaçları için iyi bir çözümdür, mavi genellikle dekoratif amaçlar için kullanılır.
Neredeyse LED’i yenilemeye ihtiyaç duymadan portatif uygulamalar için, pillere daha az para harcanır.
LED’ler doğal bir ışık yaratır.
LED’lerin yumuşak parıltısı kaba gölgeyi, yansımayı ve göz kamaştırıcı parıltıyı azaltır.
Bütünüyle şoka ve titreşime dirençli olurlarken, ortada ne paramparça olacak bir cam ne de kırılacak bir filaman vardır.
Genel bir kural olarak, LED’ler, patlayıcı sıvıların ve gazların yanında ya da başarısız aydınlatmacıların kazalara neden olabilecekleri yerlerde kullanılmak için en iyi çözümdür.
• LED’ler geleceğin ışığıdır.

SMD LED NEDİR?

Katı reçine içinde kapsüllenmiş ve yüzeysel olarak monte edilmiş LED’dir. RGB modelinde katı karışımı sayesinde 16 milyon renge kadar geliştirilebilir. Üç ana renk LED ile kullanılır. Kullanıcı, uzaktan kumandayı kullanarak istediğiniz rengi seçebilir. Işığın yoğunluğunu yükselterek veya düşürerek ışık efekti yapılabilir. Renk dönüşüm indeksi (CRI) %80 kadar yüksektir ve bu sayede çeşitli renkler üretilebilmektedir.

SMD LED ÇEŞİTLERİ

LED ampüllerde en çok SMD LED çipleri kullanılmaktadır. SMD baskılı elektronik devrelere monte edilebilen LED çipi manasındadır. SMD LED çipleri boyutları ile isimlendirilmektedir. Farklı üreticilere göre teknik özelliklerde farklılaşma olabilmekle beraber SMD LED’ler ve azami güç tüketimi şunlardır:

 • 5,7*3.0 mm ebatındaki SMD 5730, LED çipi başına 150 mA akım ile 0.5 watt max. Güç harcamaktadır.
 • SMD 5630 ebat olarak çok ufak farklılık göstermekle beraber (5,7 yerine 5,6) aynı elektrik tüketimine ve çip başı 50 lümene yakın aydınlatma gücüne sahiptir.
 • Kare şeklindeki SMD 5050 çipi, 5mm ebatlarında olup 60 mA akımda gücü 0,24 watt, ışık şiddeti 25 lümen civarıdır. SMD 2835 çipler 2,8 mm’ye 3,5 ebatındaki daha ufak LED çipleridir. Birim enerji sarfiyatı 0,15 watt düzeyinde olup ışığı çip başına 25 lümene yakındır.
 • SMD 3528, bir önceki çip ile aynı ebatlardadır ancak tüketimi ve aydınlatması bunun yarısına yakındır (0,08 watt).
 • SMD 3020 ve SMD 3014 daha düşük enerji sarfiyatlı çip çeşitleridir.

Mevcut LED çiplerinin aydınlatma güçleri ile enerji tüketimleri arasında doğru orantı mevcuttur. Yani SMD 5730’lar en parlak LED ışığını üretebilmektedir. Ancak LED ömrü bakımından söz konusu teorik kapasiteler, pratikte ürünlerde 3’te 1’e yakın düzeylerde yansımaktadır. Yani 60 LED’lik SMD 5050’lik bir LED lamba, 15 watt yerine 5 watt enerji sarfiyatına ve buna uygun lümen aydınlatma gücüne sahiptir. Epistar gibi kimi markaların led çipleri watt başına 100 lümenin üzerinde aydınlatma sağlamaktadır. SMD LED’lerden başka yüksek güçte LED’ler (birim sarfiyatı 1 watt üstünde), COB LED, LED filament gibi farklı çeşitler de bulunmaktadır. LED çipleri çalışma voltajı 2,8 – 3,4 volt düzeyindedir. Seri, paralel bağlamalar ile farklı voltaj ihtiyaçları da doğabilir.

Geniş kapsamlı ürün yelpazemizden ihtiyacınıza yönelik doğru çözümleri bulabilirsiniz. Sorularınız veya bizim tavsiyemize ihtiyacınız mı var? Bizimle iletişime geçin!

Sektörümüzde kaliteden ödün vermeyen ilkelerimizle her geçen gün adımızı daha geniş kitlelere duyurarak sizlerin çözüm için yanınızdayız. Üretim ağımızda belgelendirerek tescillenen güvencemiz, bizim her zaman gurur kaynağımızdır. ISO 9001: 2008 ve OHSAS 18001: 2007 belgelerine sahip olan şirketimiz en güvenilir ve en garantili hizmeti sizlere sunmaktan mutluluk duyar.

Amacımız, müşterilerimizin taleplerine tam ve isabetli çözümler sunarak sorunsuz şekilde ürünlerini teslim etmektir. Üst düzey kalitedeki kablolarımızla; sizlere hızlı, pratik yaklaşımlar geliştirerek güvenilir tedarikçilerinden biri olma özelliğimizi korumaktır.

Soketli Kablolar haricinde Kablo Gruplama, Kablo Markalama, Terminal Krimpleme, Kablo Demetleri, Kablo Kesim ve Uç Açma, Özel Hazır Kablolar, SMD Led, Led İthalatı, Spiral Kablolar, Soket ve Konnektörler gibi hizmetlerimiz için bizimle iletişime geçebilirsiniz.